Jak pomóc dziecku radzić sobie w sytuacjach trudnych?

Czy wiesz, że przedszkolak nie jest „Słodziakiem” bez problemów !!! Nie jestem pewna czy to takie oczywiste dla każdego rodzica a nawet nauczyciela ( zwłaszcza początkującego). Wydaje mi się,że ja sama kilka dobrych lat temu ,złapałam się na bardzo powszechnym i dalekim od prawdy myśleniu „małe dziecko, mały kłopot”… czyżby? Przyjrzyjmy się troszeczkę bardziej szczegółowo. Więc jest tak…

Przedszkolak, to mały człowiek, który codziennie uczy się świata i doświadcza przeróżnych sytuacji – także bardzo stresowych. Dorośli- rodzice, dziadkowie, nauczyciele czyli TY często nie zdają sobie sprawy z tego z jak wieloma problemami dziejącymi się w najbliższym otoczeniu boryka się dziecko. Jego frustracja  jest tym większa, iż na tak wczesnym etapie rozwoju Twój Maluch nie potrafi nazwać emocji czy zmierzyć się z sytuacją stresową, odpowiednio na nią reagując. Pojawiający się problem może urastać do niebotycznych rozmiarów, a dziecko jest przeświadczone, że nigdy sobie z nim nie poradzi. Taki stan przekłada się na nastrój dziecka i jego funkcjonowanie w życiu codziennym w grupie bądź w domu.

Czym martwi się Twoje dziecko dziecko?

Dzieci w wieku przedszkolnym mogą mieć przeróżne zmartwienia, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Przedszkolaki ( zwłaszcza początkujące) bardzo często mają lęki adaptacyjne związane z przebywaniem w nowym miejscu czy nawet pójściem do przedszkola. W grupie rówieśniczej mają problem z przegrywaniem i godzeniem się z porażką. U niektórych przedszkolaków mogą pojawiać się pierwsze kompleksy związane z wyglądem. Małe dzieci często nie radzą sobie z zaakceptowaniem nowego członka rodziny – brata lub siostry i bardzo boją się, że nowe dziecko zajmie ich miejsce i zabierze im miłość i zainteresowanie rodziców. Zżyta grupa i wejście w nią, zawieranie nowych znajomości to także nie lada wyzwanie. Dziecko obcojęzyczne w grupie, a takich dzieci jest coraz więcej- mierzy się ze zjawiskiem akceptacji bądź odrzucenia. Zazdrość o kolegę, koleżankę czy zabawkę to także trudne uczucie, z którym boryka się Maluch. Nie wszystkie dzieci cechuje wiara w siebie, niektóre są nadwrażliwe i zbyt  emocjonalne. Wśród przedszkolaków można zauważyć problem agresji, strach przed zmianami czy strach przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi. Strefą dyskomfortu dla Malucha jest rozwód rodziców czy utrata bliskiej osoby lub zwierzątka. Do problemów przedszkolaków zaliczamy takie zjawiska, z którymi mierzą się dzieci jak mutyzm, narcyzm, brak apetytu czy brak szacunku do osób starszych.

Rola dorosłego, czyli Twoja rola.

Powinieneś  wykazać się dojrzałością przede wszystkim poprzez chęć zinterpretowania emocji i reakcji dziecka i dojścia do tego, co jest powodem takiego zachowania. Nie wydawaj opinii na temat postępowania dziecka zbyt pochopnie myśląc,że jest po prostu NIEGRZECZNE ( cokolwiek to znaczy). Postaraj się je zrozumieć i pomóc mu. Bądź świadomy ( to bywa trudne),że i TY i inne osoby dorosłe, które zajmują się dzieckiem mogą popełniać błędy i przyczyniać się nawet nieświadomie do „takich a nie innych” reakcji.

Jak sensownie pomóc Maluchowi?

Chcąc pozwolić zrozumieć dziecku, że jego problemy nie są odosobnione, że inne dzieci odczuwają takie same troski, rozterki i emocje, że strach, smutek czy wstyd to normalne uczucia, które odczuwają wszyscy, że z każdego kłopotu jest wyjście, a z każdą sytuacją można sobie poradzić – sięgnijmy po bajki zawierające elementy bajkoterapii, czyli niezwykłe historie, tak świadomie skonstruowane, aby przedszkolaki odnajdywały w nich cząstkę siebie i konkretnych problemów , z którymi się borykają.

Czym są bajki zawierające elementy bajkoterapii?

To publikacje stworzone specjalnie po to aby dorośli- czyli Ty- mogli się nimi posłużyć, by wytłumaczyć dziecku trudną sytuację. Bajki i problemy w nich poruszane odnoszą się do rzeczywistego świata, a przedstawione w nich sytuacje dotyczą najczęściej pojawiających się problemów w wieku przedszkolnym. Świat pokazany tu z perspektywy dziecka, sprawia, że przedszkolaki łatwo identyfikują się z bohaterami i ich zmartwieniami, analizują problemy innych, uczą się jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach, uczą się akceptacji oswajają lęk i niepewność. Bajki można czytać nie tylko, gdy pojawił się problem. Zachęcam Cię do czytania troszkę „na wyrost”, profilaktycznie. W ten sposób przygotowujesz dziecko na sytuacje, które emocjonalnie mogłyby je zaskoczyć.

Praca z bajką to nie tylko słuchanie!!!

Wspólne czytanie bajek i rozmawianie o nich to rozwijanie inteligencji emocjonalnej, wiary we własne siły, rozwijanie wyobraźni oraz myślenia przyczynowo-skutkowego, niezastąpiona Twoja bliskość i poczucie dziecka,że jest ważne i ono i jego problemy:)

 

Autor: Katarzyna Dołhun

1 thought on “Jak pomóc dziecku radzić sobie w sytuacjach trudnych?

  1. Pani Kasiu bardzo pomocny wpis. A Czy ma pani w zanadrzu jakąś listę bajek
    Terapeutycznych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *