JESTEŚ DOROSŁY? NIE POZBAWIAJ SIĘ PRZYWILEJU ODPOCZYNKU I ZABAWY.

Jesteś osobą dorosłą- tak wiem. Odpowiedzialnym, dającym przykład rodzicem wychowującym dzieci. Na co dzień realizujesz poważne i odpowiedzialne zadania na swoim stanowisku pracy. Gonisz, frustrujesz się, nie nadążasz, masz wyrzuty sumienia, kiedy nie jesteś w stanie sprostać wszystkim wymaganiom i wysokim poprzeczkom. I jeszcze ta zewsząd czyhająca na ciebie presja, która dzisiaj dotyczy praktycznie każdego aspektu życia – i prywatnego, i zawodowego. Dorosłość bywa bardzo męcząca. Ponieważ dorosłe życie jest stresujące, potrzeba stałości i spokoju wydaje się być zrozumiała. Poprzestajemy na rzeczach na których się znamy i do których przywykliśmy. Czy wiesz, że dorośli, którzy na nowo odkrywają atrybuty dorastania zapewniają sobie udane życie:) Czasami wystarczy zmienić perspektywę…

O CZYM W OGÓLE MOWA?

Chodzi o to, że dorastanie nie jest po prostu i tylko „zwariowanym” czy „niedojrzałym” okresem życia. Jest bardzo ważnym etapem, pełnym intensywnych emocji, społecznego zaangażowania i kreatywności. Pokazuje kim możemy się stać i czego najbardziej potrzebujemy w życiu z perspektywy indywidualnej oraz społecznej. Okres dojrzewania to czas największego potencjału odwagi i kreatywności, poszukiwanie nowości, społeczne zaangażowanie, intensywna emocjonalność oraz bardzo twórcza eksploracja . Warto to wykorzystać w życiu dorosłym i nie rezygnować z potencjału, który raz już był w naszym posiadaniu. Nie oznacza to wcale, że masz stać się nastolatkiem. Oznacza to, że jako osoba dorosła masz prawo do odpoczynku i do zabawy. Tak – DO ZABAWY!!!

PO CO MI PRAWDZIWY ODPOCZYNEK?

Chodzi o to, żeby integrować mózg! Doświadczenia zdobywane przez mózg podczas odpoczynku i zabawy ( oczywiście nie tylko, także podczas innych aktywności) bardzo mu służą. Mózg rozwija się podczas codziennych doświadczeń, co sprzyja powstawaniu nowych neuronów i połączeń czyli sprzyja integracji mózgu. Co nam to zapewnia? Zdrowie fizyczne i psychiczne. Odpoczynek jest dla mózgu bardzo ważny. Chodzi o to aby umysł mógł się odprężyć i uporządkować. Relaks ma być relaksem. Pozbądź się w tym czasie stawiania sobie celów, mimowolnego błądzenia w myślach. Prawdziwy odpoczynek polega na ‚puszczaniu’ myśli i nie zajmowaniu się naprawdę czymkolwiek. Teraz zastanów się, jak często zdarzają się Tobie takie chwile? Codziennie? Raz w tygodniu? Raz na pół roku. Prawie nigdy?

BAWMY SIĘ!!!

Dobra zabawa nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci i nastolatków!!! Nie musi też być kojarzona z typowymi dziecięcymi zabawami. Chodzi o spontaniczność, doświadczanie w przyjaznej, relaksującej i nieoceniającej atmosferze. Czy wiesz, że podczas spontanicznej ekspresji i pod wpływem śmiechu Twój mózg się rozwija? Wyzwolenie i zrelaksowanie umysłu ma miejsce podczas  angażowania się w twórcze i spontaniczne działania. Jeśli eksplorujemy i działamy w towarzystwie, w grupie – czerpiemy także korzyści z bliskości i obecności innych ludzi. Zauważ, że większość z nas jest nieustannie poddawana ocenie. Porównuje się nas z innymi i zmusza do działania zorientowanego na cel. Na każdym niemal kroku wymaga się rywalizacji. Gdy w grę wchodzi rywalizacja, nie do końca możemy mówić o zabawie. W prawdziwej relaksującej zabawie nie ma zwycięzców, nie ma przegranych ani sztywnych zasad jest za to radość, spontaniczna ekspresja i nieocenianie siebie nawzajem. Większość dorosłych zapomina o tak rozumianej zabawie, a w ich mózgu dochodzi do zablokowania obwodów związanych z zaangażowaniem społecznym, dzięki którym uczenie się może być łatwe i przyjemne. W rezultacie zaczynają narzekać na rutynę, a spontaniczne i radosne działania są tylko mglistym wspomnieniem. Gdy nie obawiamy się ośmieszenia, kary ani oceniania, możemy działać i badać świat w sposób nieskrępowany.

Jak to wygląda w prawdziwym życiu? Dzieci przedszkolne są bardzo ciekawe świata. Chcą wciąż odkrywać, eksplorować i doświadczać. Często w szkole podstawowej ich potencjał twórczy zostaje zablokowany. Niestety kolejne lata nauki zabijają coraz bardziej kreatywność. Jeśli działamy ‚pod dyktando’ według sztywnych schematów, nauka i praca staja się trudne, nudne i bardzo meczące.

Kiedy uświadomisz sobie, że w Twoim dorosłym życiu brakuje zabawy, daj sobie na nią wewnętrzne przyzwolenie i przekonaj swój dorosły umysł, że wypada ci się bawić dla swojego własnego dobrostanu. Wybór jest ogromny – lekcje aktorstwa, lekce śpiewu, pływanie, jazda na rolkach, słuchanie dobrej muzyki, malowanie obrazów, nauka gry na instrumencie i cokolwiek tylko  przyjdzie Tobie do głowy. Dorosłość nie ma Cię ograniczać!!! Nie bądź zrezygnowany, nie bądź zmęczony, nie bądź wciąż niezadowolony, nie bądź wciąż zestresowany, nie bądź wciąż zdemotywowany, narzekający. Nie ograniczaj się wiekiem. Zawsze jest dobry moment i każdy moment jest odpowiedni, żeby skorzystać z atrybutów okresu dorastania:)

 

autor Kasia Dołhun

inspiracja: Daniel J. Siegel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *