Halloween – za czy przeciw?

Przeciwnicy Halloween powiedzą, że to święto obce jest naszej kulturze, że bezrefleksyjnie kopiujemy i zapatrujemy się w Amerykę przenosząc do Polski  amerykańskie obyczaje. Powiedzą też, że to święto wywodzące się z pogańskich praktyk, a w okresie Halloween sprzedawcy strojów i gadżetów halloweenowych oraz właściciele farm dyniowych przeżywają złoty czas. Usłyszymy także, że to święto wywodzące się z pogańskich praktyk. Katecheci zabraniają dzieciom urządzać imprez halloweenowych i  brać w nich udział. W niektórych placówkach przedszkolnych lub w szkołach świętuje się więc  „Dzień dyni” . Oczywiście pod tą nazwa kryje się nic innego, jak po prostu impreza halloweenowa. Natomiast zwolennicy Halloween widzą w tym święcie okazję do świetnej zabawy. Podczas wesołej imprezy halloweenowej można się przebrać, wziąć udział w konkursach i grach. A chodzenie po domach i zbieranie słodkości  to prawdziwa frajda.

Kultura, kultura i język.

Wszystkie dzieci w Polsce już od wieku przedszkolnego nauczane są obowiązkowo języka nowożytnego – najczęściej angielskiego. W szkołach podstawowych zazwyczaj język angielski jest pierwszym nauczanym językiem nowożytnym, do którego z biegiem czasu dochodzi kolejny np. niemiecki, włoski, francuski, hiszpański. Język nie istnieje bez kultury. Ucząc angielskiego nie sposób nie mówić o zwyczajach i tradycjach anglosaskich. Z nimi związana jest spora ilość słów oraz wyrażeń, które w tym języku po prostu funkcjonują. Nie sposób też ( jest to naprawdę trudne), odgrodzić dziecko od Halloween, kiedy dookoła roi się od dyń, świec i przeróżnych kolorowych przebrań, opasek z Różkami, pelerynek i gadżetów w każdym dosłownie miejscu.

Co zrobić?

Może warto potraktować Halloween jako pretekst do dobrej zabawy i poznanie anglosaskich zwyczajów z celem językowym ( poznanie i utrwalenie słówek). Im więcej wiemy o otaczającym nas świecie, tym bardziej tolerancyjni i otwarci jesteśmy na inność. Polskie Zaduszki nie trąca przecież nic przez Halloween.

Zdaniem profesora filozofii Zbigniewa Mikołejko „Zaduszki są dostojnym rozpamiętywaniem powagi śmierci, a Halloween jest radzeniem sobie z lękiem przed nią. To są inne perspektywy…” Dla dzieci więc, zanim nie dorosną one do wyższej formy duchowości Halloween jest formą poznania innej kultury i obyczajowości.

Gdy jesteśmy na tak.

Kiedy zdecydujecie się obchodzić Halloween nawet w zaciszu domowym, skorzystajcie z fajnych pomysłów na śmieszne, kreatywne gry i zabawy halloweenowej.

Dynia.

Kupcie kilka dyń. Dynie mogą być różnego koloru i wielkości. Wśród domowników można zrobić konkurs na najpiękniej udekorowaną dynię. Można także powycinać dynie i stworzyć z nich świeczniki.

Apple Bobbing.

To najpopularniejsza zabawa halloweenowa. Łapanie zębami za ogonki jabłek, które pływają w misce pełnej wody. Podobno komu się uda złapać jabłuszko, będzie mieć szczęście w nadchodzącym roku.

Zjadanie smakołyków zawieszonych na nitce.

Zjadamy smakołyki, które wiszą na nitce ALE nie można sobie pomagać rękami!!!

Papier toaletowy.

Każdego domownika można owinąć w papier toaletowy aby został mumią. Można też zrobić wyścigi na czas- np. mumia musi dobiec do określonego miejsca i wrócić powrotem. Jeśli jesteś owinięty papierem od stóp do głowy, nie jest to wcale takie proste.

Przechodzenie pod sznurem lub kijem.

Na pewno to znacie. Sznur lub kij od miotły jest trzymany przez dwie osoby, które za każdym twoim przejściem spuszczają go o kilka centymetrów niżej. Wygrywa ta osoba, która przejdzie pod sznurem lub kijem, który znajduje się najbliżej podłogi.

Konkurs na najciekawsze przebranie.

Jeśli macie stroje halloweenowe to możecie zorganizować konkurs na najlepsze halloweenowe przebranie.

Malowanie twarzy.

Możecie także zorganizować konkurs na najciekawszy halloweenowy makijaż.

Nauka słówek.

W pudełeczku umieść obrazki/napisy przedmiotów, które kojarzą się Tobie z Halloween:

pumpkin – dynia                   witch- wiedźma                    soul-dusza

ghost – duch                          trick-psota/sztuczka            grave-grób

treat – nagroda                      black cat – czrny kot       frightening-przerażający

scary-straszny                        spooky – straszny               costume-kostium

bat-nietoperz                          hat- kapelusz                      haunted house-nawiedzony dom

Wyjmujcie razem obrazki i nazywajcie je w języku angielskim. Możecie także zagrać w ‘grę w pamięć’ oraz w grę „czego brakuje’.

Kreatywne działania.

Ozdób z dzieckiem jabłka, kapelusze, miotłę, nietoperza- które wcześniej wykonacie z kartonu.

Nawiedzony domek.

Z kartonu po butach możecie zrobić nawiedzony domek. Użyjcie węgla rysunkowego do pokolorowania go.

 

Kiedy piszę ten artykuł, co chwila do głowy przychodzą mi skojarzenia z polskimi ‘Andrzejkami’, które przecież uwielbiamy obchodzić.

 

Autor: Katarzyna Dołhun

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *