TRENING CZYSTOŚCI.

Jak właściwie sobie z nim poradzić? Trening czystości jest bardzo trudnym zadaniem zarówno dla rodziców, jak i samego Malucha. Nauka załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb bez ‚wpadek’ to długi i żmudny proces. Potrzeba tu wytrwałości i cierpliwości. Nerwowa, napięta atmosfera, atmosfera przymusu i stresu wiszącego w powietrzu na pewno nie pomogą.

NIE WIEM KIEDY?

No właśnie- kiedy jest ten moment? Jeśli będziemy uważni, zauważymy, że sygnały wysyła nam dziecko. Maluch zaczyna siadać na nocnik ‚dla zabawy’.Mówi lub pokazuje, że ma mokro. Zdejmuje pieluchę, często zagląda do łazienki.

CZAS I MIEJSCE.

Niech łazienka/ ubikacja pozostanie od samego początku miejscem, gdzie dziecko się załatwia. Salon czy inny pokój to nie najlepsze miejsce na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wszyscy załatwiamy się w toalecie, a nie w pokojach. Dziecku może być później ciężko wytłumaczyć, że nagle powinno się przenieść z pokoju do ubikacji. To byłby kolejny stres. Nie sadzaj Malca na nocnik zbyt często, ponieważ częste siadanie na nocnik stanie się nudne i dziecko zacznie w końcu go unikać albo kojarzyć z zabawą – nie o to Tobie chodzi:) Na nocnikowanie dobrze jest wybrać ciepłą porę, gdyż dziecko jest lżej ubrane i może bawić się bez pieluchy również na dworze. Ciepłą porą cały proces ‚idzie’ jakby szybciej – a ubrudzone ubrania szybciej schną:)

KONSEKWENCJA.

Gdy już powiesz A, powiedz też B. Najgorsze, co możesz zrobić to wrócić do pieluchy w trakcie nocnikowania. To prawdziwy zamęt w głowie małego dziecka.

Rzeczywiście w trakcie nocnikowania rodzice najczęściej wracają do pieluchy w dwóch przypadkach – noc i jazda autem. Przespanie całej nocy bez pieluchy jest wyzwaniem dla dziecka. To dużo godzin. Dziecko może po prostu bardzo mocno zasnąć i nie zdążyć zawołać. Nie każdy Maluch sam w ciemnościach sprawnie trafi do toalety. Oczywiście są w sprzedaży specjalne podkłady, które ochronią prześcieradło i materac przed zabrudzeniem i pewnie warto z nich skorzystać. Rodzice nie chcą także za każdym razem prać fotelika samochodowego, zwłaszcza gdy szykuje się długa podróż. Dziecko zafascynowane tym, co za oknem lub słodko śpiące może zapomnieć o siusianiu. Dajcie sobie czas. Trening czystości może trwać nawet kilka, czasem kilkanaście miesięcy. Kiedy dziecko zaczyna biegać bez pieluchy, licz się z zasiusianą sofą, dywanem, niespodzianką na ścianie i właściwie w różnych miejscach.   Jestem mamą- to naprawdę tak wygląda. Mogą zdążyć się też wpadki w miejscach publicznych – kawiarnia, restauracja, sklep, market. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy co 5 minut pytasz Malca czy chce skorzystać z toalety:)

DZIEŃ POŻEGNANIA Z PIELUCHĄ.

Tak, tak. Warto to podkreślić. To i wielkie wydarzenie i ogromny kamień milowy w rozwoju dziecka. Podkreślając fakt, że teraz dziecko nie będzie już nosić pieluchy , dajemy dziecku do zrozumienia, że dzieje się coś naprawdę wyjątkowego, a ono jest już DUŻE. Sprezentowanie dziecku majteczek ( mogą być z ulubionymi postaciami z bajek, inne dla dziewczynki, inne dla chłopczyka), sprawia w większości przypadków, że dziecko jest przeszczęśliwe i bardzo entuzjastycznie reaguje na zmianę.

DZIAŁAMY

Bądź konsekwentny ALE elastyczny. To dwie różne rzeczy. Owszem wprowadzasz do życia dziecka pewną nową rutynę, którą powinniście razem przestrzegać i wcielać w życie. Bądź jednak czujny. Chwal dziecko za każdym razem. Jeśli mu się nie uda, nie denerwuj się pod żadnym pozorem. Zapewniaj, że kolejny raz będzie na pewno sukcesem. Najgorszy pomysł na jaki możesz wpaść to dawanie kary za pobrudzenie bielizny czy nie zdążenie na nocnik. Nigdy tego nie rób. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać nocnik w sklepie. Wybór jest naprawdę olbrzymi. Jeśli dziecko nie che nocnika, a podobają mu się nakładki na sedes- zaakceptuj to.

NIC NA SIŁĘ

Jeśli mimo waszych wspólnych działań, wyczujesz, że z jakiegoś powodu trening czystości jest niekomfortowy dla dziecka ( duży stres, trzymanie moczu i kupki przez niemożność załatwienia się na nocniku, związane z tym zaparcia i bóle brzucha, płacz, histeria, strach przed korzystaniem z nocnika cz ubikacji), odłóżcie trening czystości na inny czas. Może dziecko nie jest jeszcze gotowe na funkcjonowanie bez pieluchy. Warto też wtedy skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć wszelkie niedomagania fizyczne, bądź z psychologiem, gdy trening czystości staje się dla dziecka ogromnym stresem ( widziałam takie przypadki na własne oczy i wierzcie mi, że niektóre dzieci naprawdę mają z tym olbrzymi problem).

POCZYTAJCIE RAZEM O SIUSIANIU I ROBIENIU KUPY:)

Dzieci bardzo to lubią, a książeczki dostępne na rynku rzeczywiście wspomagają naukę korzystania z nocnika. Oto kilka tytułów: ‚Ale kupa! Co masz w pieluszcze?’, ‚Nocnik nad nocnikami”, ‚Kupa siku już w nocniku. Moja pierwsza książeczka do czytania i grania’, „Żegnaj pieluszko! Jak mis polubił nocniczek’, ‚Basia, Franek i pielucha’ . Czytajcie:)

PAMIĘTAJ!!!

O tym czy dziecko z sukcesem przejdzie trening czystości, decyduje jego etap rozwoju oraz dojrzałość układu nerwowego. Zazwyczaj koło 12go miesiąca życia dziecko zauważa, że ma potrzeby fizjologiczne. Około 18 go miesiąca, dziecko potrafi odpowiedzieć czy chce siusiu. Ten czas dla każdego dziecka jest bardzo różny. Są dzieci, które bardzo wcześnie potrafią korzystać z nocnika, a są i takie, które osiągają tą umiejętność dopiero około 3 roku życia. I to też jest OK!!! Licz się też z tym ( to częsty przypadek), że nawet wytrenowane już dziecko może z jakiegoś powodu z powrotem zacząć domagać się pieluchy. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy ma miejsce jakas nowa, fascynująca sytuacja, która powoduje, że dziecko zapomina o… meldowaniu, że ma potrzebę skorzystać z toalety ( np dołączenie do grupy żłobkowej, dołączenie do warsztatów dla dzieci- to nowe społecznie sytuacje dla dziecka, a okres adaptacji niejednokrotnie wiąże się ze stresem).

Pamiętaj, prędzej czy później każde dziecko się usamodzielni także w zakresie treningu czystości:)

 

Autor: Katarzyna Dołhun

1 thought on “TRENING CZYSTOŚCI.

  1. Tak wybornego wpisu nie czytałem już od dawna. Naprawdę dobrze się czyta i czekam na nowe artykuły tego usera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *